Uczestnictwo w kolizji

W zgodzie z decyzją Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. bezpłatne auto zastępcze przysługuje każdemu, kto wykorzystuje samochodu do celów prywatnych, a jego samochód został oddany do naprawy po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego i, co ważne, nie posiada innego pojazdu. Tym samym auto zastępcze otrzyma prawie każdy, a nie jak do tej pory jedynie chłopcy i dziewczęta, które używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce, z całą pewnością, sytuacja nie jest taka prosta, ponieważ ubezpieczalnie w następnym ciągu niechętnie regulują należności za wynajem samochodów osobom fizycznym.

Pamiętajmy więc, że …

Wynajem z OC sprawcy wypadku, przysługuje nam na czas naprawy naszego samochodu, czyli od dnia zaistnienia szkody lub również od momentu wstawienia samochodu do warsztatu (o ile można było nim uprzednio podróżować) aż do dnia jego odbioru. Jednak, w przypadku szkody całkowitej. ponownie Sąd Najwyższy stanął po stronie poszkodowanych kierowców decydując 22 listopada 2013 r., że prawo do auta zastępczego lub zwrot kosztów wynajmu przysługuje do momentu zakupu innego pojazdu, a nie jak twierdzili ubezpieczyciele, że do dnia wypłaty odszkodowania przez TU.

Na pewno Towarzystwa Ubezpieczeniowe zrobią wszystko, ażeby wypłacić jak najmniej, lub wszystkiego (tj. naprawy, wynajmu auta zastępczego czy wypłaty w przypadku szkody zupełnej, dokonać w jak najniższych kwotach. To zrozumiałe z perspektywy TU. Co zatem powinien zrobić poszkodowany? Przede wszystkim znać swoje prawa! A w sytuacji jakichkolwiek uwagi skorzystać z pomocy prawników.

Sprawdź: auto zastępcze Rzeszów.